Kapitán

Autor: Ján Juhás | 15.2.2017 o 8:29 | Karma článku: 10,75 | Prečítané:  887x

Kedysi dávno, ako chlapec, som chcel byť Jánošíkom. Neskôr kapitánom Dabačom a potom kapitánom Nálepkom. Kapitán, to bol vtedy pre mňa nezastaviteľný bojovník proti zlým fašistom, proste hrdina. A je ním dodnes.

Ak je niekto kapitánom, to je už niečo! Kapitánom nemôže byť kadejaký skaderuka skadenoha. A hlavne, kapitán si musí vážiť, že mal v živote také šťastie, že sa mohol stať kapitánom. Preto kapitáni bežne olizujú svoje výložky, aby na ne nenasadal prach, alebo nebodaj aby nezhrdzaveli. Ja som bol na vojne iba desiatnikom a stále, po toľkých rokoch bozkávam tie dve frčky. Každý večer! Keď už spomínam tú moju vojnu, nebolo to bohviečo. Dva roky neuveriteľnej buzerácie, šikanovanie, pochodová príprava, strelecká príprava, poplachy v noci aby ste boli vždy pripravení hájiť socializmus proti zlým imperialistom, cvičenia v plnej poľnej s použitím PCHOJ (protichemická ochrana jednotlivca) a masky na tvári, do ktorej skoro neprúdil kyslík a očnice sa zahmlievali (ešte dobre, že sme nemuseli strieľať, lebo by sme sa tam načisto navzájom dokatovali), stráženie muničných skladov s ostrými nábojmi, atď. Ale vydržali sme. Vydržali sme, lebo sme vedeli, že môže byť ešte horšie.

Toť nedávno nám jeden kapitán priblížil, čo on zažíval na vojne. Fúha, to bolo niečo! Celé dni hnil v kancelárii nejakého generála. Dodržiaval spisový poriadok, dvíhal telefóny a zodpovedne sa staral o chod kancelárie, vždy pripravený uchrániť kanceláriu, ak by došlo k najhoršiemu. Dokonca, a to som zostal teda v poriadnom šoku, raz mu dal generál pokosiť záhradu! Nepovedal síce, či záhradu v kasárňach, alebo svoju súkromnú, nepovedal ani, či kosil kosačkou, alebo kosou. Ale myslím, že kosa to nebola, lebo som si nevšimol, že by kríval. No, nie sú to podstatné veci. Dôležité je, že generál nedávno ocenil jeho zásluhy. Samozrejme, generál neocenil iba to kosenie. Ocenil aj mimoriadny prínos dotyčného nebojím sa povedať bojovníka za to, že máme bojaschopnú armádu. Podľa môjho názoru, generál mohol byť aj veľkorysejší a mohol povýšiť dotyčného vojačika nie na kapitána, ale rovno na podplukovníka. Na plukovníka nie, lebo jedného záložného už máme. A mať dvoch, to by sa aj zahraniční agresori mohli vyľakať, ak nie rovno po....  . 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.

EKONOMIKA

Mestá už môžu vykázať staré autá z centier, ale veľmi nechcú

Ministerstvo vytvorilo priestor na vytváranie zón s nízkymi emisiami.


Už ste čítali?