Naša opozícia

Autor: Ján Juhás | 28.9.2015 o 19:00 | Karma článku: 8,00 | Prečítané:  844x

Ak majú kričať, sú ticho. Ak majú byť ticho, trepú dve na tri, tvária sa dôležito, zvolávajú tlačovky, kde napínajú svaly. A veľký mág sa smeje. Už niekoľko rokov. Vyzerá to tak, že ho dobrá nálada tak skoro neopustí.

Otvorene hovorím, nemám rád stranu SMER – sociálna demokracia. Nemám rád Fica, ani Kaliňáka, keď vidím Počiatka, vynorí sa mi v mysli loď J&T oslavujúca prechod na euro. Naopak, Maďarič mi je skoro sympatický, lebo neviem zabudnúť na to video, kde Fico hovorí o svojej birmovke a katolíckej výchove. Také niečo vymyslieť, to nedokáže hocikto.  Mohol by som spomenúť trebárs Jahniatka, ale až tak vtipkovať nechcem.

Na druhej strane beriem, že tieto  osobnosti nemusia mať radi mňa, jednoduchého, maličkého občana. A tak je to  spravodlivé.

Ale poďme k našej opozícii. Od revolúcie som volil iba pravicovú SDKÚ (pozdravujem Dzurindu a Mikloša). Neviete či ešte žijú?). Pred blížiacimi voľbami mám však poriadnu dilemu.

Koho vlastne budem voliť? Neviem dnes a podľa doterajšieho vnútropolitického vývoja, to asi nebudem vedieť ani tesne pred voľbami. No dobre, ale čo poviem svojim deťom a známym, keď som im vždy tvrdil, že voliť treba ísť v každom prípade. Tak rozmýšľam. Náš najmúdrejší tvrdí, že on uznáva len štandardné strany a to sú KDH a MOST-HÍD. Je to jeho vec, aj keď to vyzerá tak, ako keby diskriminoval ostatné  strany. No ale on je právnik a to ešte nie len tak ledajaký, tak určite vie o diskriminácii svoje. Keďže ako som v úvode povedal, nemám ho rád, tak kašlem na jeho názor.

Figeľ a Bugár. Prvý sa asi minul povolaním. Mám pocit, že mal byť kňazom, veľmi pekne rozpráva, aj ruky má pekne zložené, nasadený trpiteľský výraz a ani pán Boh ho nerozumie, o čo mu ide, kam chce ísť a s kým. Raz už KDH položilo vládu kvôli hlúposti, teraz nemožno vylúčiť, že sa bude pusinkovať s víťazom volieb (ON už síce viackrát v tejto súvislosti použil slovo „farizejstvo“ a asi nebude ďaleko od pravdy, ale taký bezzubý a poddajný partner do vlády by sa hodil). Druhý sa stavia do pozície skúseného politika, rozhľadeného, už všetko v našej politike zažil, s každým vie povtipkovať, s každým dobre vychádza. Ak sa ho spýtate, či pôjde do vlády so SMEROM odpovie: „O tom, potom. Teraz musíme riešiť prisťahovalcov, zdravotníctvo, slovensko-maďarské názvy obcí, korupciu, slabú úrodu, sucho, potom záplavy, atď. Voľte podľa programov strán, náš program je pre občana“. Ako keby Slováci niekedy študovali programy politických strán! Aby rovno ako chlap povedal, či pôjde do vlády so SMEROM, to z neho nevytiahnete ani kliešťami. Je tu aj SDKÚ, ktorá je ešte stále štandardnou stranou (vzhľadom k minulosti), aj keď Frešo robí všetko pre to, aby nebola. Je to šikovný manažér, tak sa mu v tomto darí. Keďže Fico do televíznych diskusií Freša nepozýva, evidentne už s SDKÚ v predvolebnom boji nepočíta. To však neznamená, že by nepočítal v budúcnosti s Frešom ako osobou..... (všetci vieme, za akú službu).  Ozaj, počuli ste v poslednej dobe o Frešovi? Nedávno sa vyjadril, že chodí medzi občanov.

Sú tu potom neštandardné strany. Nedá sa povedať, že by nebolo z čoho vyberať. Napríklad vážny súper SMERu, strana SIEŤ. „Gazda pravice“ sa dal nachytať kolegovi ako malý chlapec. Otriasol sa, aj ospravedlnil, asi už aj zabudol a má opäť ambíciu riadiť štát, aj keď nezvládol ani jednoduché obchodné rokovanie. SIEŤ má úžasné programové ciele. Napríklad: „Zásadné zníženie odvodového bremena a nákladov na tvorbu pracovných miest, vrátane zrušenia zdravotných odvodov“. Fíha, to už hej! Hlavne to zrušenie zdravotných odvodov je zaujímavé. Alebo: „Príprava Slovenskej republiky na postupný prechod k bezdlhovému hospodáreniu“. Škoda že tam nepíšu, ako dlho to budú pripravovať a kedy sa toho dožijeme. Veru, konkrétny program, ktorý musí občana osloviť.  

Lúštim názov hnutia OĽaNO (obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti). Už samotný názov mi pripadá trochu divný. Ako keby v ostatných stranách boli neobyčajní a závislí ľudia. O. K., ak sa im ten názov páči, ich vec. Líder hnutia však určite nie je obyčajný. Vyniká v mnohých veciach, Procházka by vedel konkretizovať. Na internetovej stránke hnutia sa napríklad dočítate, že hnutie chce zabrániť politikom rozkrádať Slovensko, že chce oddeliť biznis od politiky. No konečne niečo, za čo sa oplatí bojovať. Politici, oligarchovia, zbohatlíci, kšeftári, mafia, traste sa.

Ale ako som už raz spomenul, kto by už čítal takéto volebné programy strán.

A tak by sa dalo pokračovať ešte dlho. NOVA, SaS, SNS, SMK, ŠANCA, SKOK, KSS,......, všetci chcú  chrániť záujmy občanov, rozvíjať naše krásne Slovensko, dobre hospodáriť, odstrániť korupciu, ozdraviť zdravotníctvo, školstvo, ..... Ušľachtilé ciele. Na papieri. Nešťastníci. Ak sa majú dohodnúť na tom, či svieti slnko, alebo prší, nastáva problém. Trápni a ješitní panáci, čo si nevedia prísť na meno a čo tancujú ako Fico píska. Že vraj opoziční lídri  (no, lídra si predstavujem trochu inak)! Zvykne sa hovoriť – česť výnimkám, aby sa niekto náhodou neurazil. Ak by som ale mal menovať tú výnimku, nemôžem, lebo neviem.

Chcú zmenu? Nechcú? Nevedia? Vedia, ale takto im to viac vyhovuje (bez zodpovednosti vysedávať v poslaneckých laviciach)? A pritom by stačilo len trošku skromnosti a pokory, odhodiť staré spory, sadnúť za spoločný stôl, zjednotiť sa a dohodnúť sa!

Začína  ma z toho bolieť hlava. Čo len poviem deťom a  známym, keď nastane volebný čas! 

SMER voliť nebudem. Volebné programy čítať nebudem, lebo je to strata času a s prepáčením sú tam väčšinou samé drísty. Neviem sa zorientovať, čo je lepšie. Smeráci, pravičiari, ľavičiari, konzervatívci, liberáli, komunisti, papagáji, všetci hovoria rovnako pekne a chcú v podstate to isté. A teraz mám byť múdry!  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Za slušné Slovensko. Bez smetí a hlupákov

Niektorí si tu žijú ako prasce v žite. A niektorí len ako prasce.

KOMENTÁRE

Vlak obsadený smerákmi idúci do stanice Ničota zrýchlil

Môže sa stať, že veľká občianska energia prítomná na námestiach vyprchá.


Už ste čítali?