Chudák moderátor

Autor: Ján Juhás | 24.2.2014 o 20:16 | (upravené 24.2.2014 o 20:23) Karma článku: 16,22 | Prečítané:  1768x

Politické diskusné relácie v televízii sú na prvý pohľad jednoduché programy. Hlavná téma je daná, moderátor sa poctivo pripravil na diskusiu, diskutujúci sú väčšinou kultúrni, rozumní a inteligentní ľudia, vysokoškolsky vzdelaní, ostrieľaní politici. Nemal by byť teda žiadny problém. Ale často je. Spočiatku je diskusia zaujímavá, neskôr aj zábavná a keď sa blíži koniec diskusie, divákovi stúpa adrenalín a znechutený prepína televízny kanál.

Pre názornosť, to zvykne vyzerať približne takto. Politik dostane otázku. „Boli ste vtedy a vtedy v tom a v tom byte“? Politik odpovie: „Pán moderátor, vaše otázky sú irelevantné a urážajú ma. Dokedy ešte budem stále dokola odpovedať na tú istú otázku (ha, ha, ako keby niekedy odpovedal) ? Prejdime radšej k tomu, čo trápi našu spoločnosť, našich ľudí“.....

„Dobre, aký je váš názor na stúpajúcu nezamestnanosť“, položí moderátor už trochu neisto ďalšiu otázku? Politik: „K nezamestnanosti len toľko. Slovensko je najprogresívnejšie sa rozvíjajúca ekonomika v EÚ. Naše verejné financie sú v poriadku, iné štáty únie by nám mohli závidieť. Čísla neklamú. Hovorme ale o tom, ako by mohla opozícia pomôcť vláde napraviť to čo v minulosti pokazila, aby sa pozitívny vývoj v krajine ešte urýchlil“. Tu už zneistel nielen moderátor, ale aj televízny divák. Minimálne už nie je jasné, kto je v tejto diskusii moderátorom.

Alebo skutočná otázka v diskusii s premiérom Ficom 23.2. v rámci rozhovorov s kandidátmi na prezidenta v RTVS: „Nedávno ste povedali, že Slovensko nie je právny štát. Stále si to myslíte“? Odpoveď – „... právny štát ani poriadne nemôže byť, pokiaľ budú bohatí a chudobní“. Moderátorovi vyrazil pot na čelo a rýchlo zmenil tému.....

V tom istom rozhovore: „Informovala vás SIS o kauze emisie“? Odpoveď – „pán moderátor nebudem odpovedať na otázky, ktoré vytiahla opozícia práve teraz v prezidentskej kampani. Opozícia mala dva roky čas kauzu vyšetriť“. Reakcia moderátora žiadna, pričom by sa minimálne žiadalo opýtať, kto riadil vládu a teda bol zodpovedný za svojich ministrov v čase vzniku tejto kauzy. Alebo by mohla nasledovať aj otázka o tom, že všetky susedné štáty predali emisie za oveľa vyššie ceny.

Ak sú v diskusii viacerí hostia, show je ešte zábavnejšia. Opozičný politik zaútočí na terajšieho vládnuceho politika nejakou kauzou, kde vláda urobila prešľap. Ten mu neodpovedá ku konkrétnej veci, ale vytiahne kauzu spred piatich rokov, keď súčasná opozícia bola vo vládnucej koalícii. Čo bolo pred piatimi rokmi, na to sa už nepamätá nielen terajší „opozičník“, väčšina divákov, ale ani moderátor. A tak súčasný vládnuci politik začína mať navrch, vyťahuje jeden neoveriteľný argument za druhým a víťazne sa vyškiera do kamery. Kým si zmätený moderátor rýchlo pripravuje ďalšiu otázku, diskutéri sa hádajú ostošesť. A divák prepína kanál z tohto sitcomu na niektorú zo slávnych slovenských telenoviel.

Rozmýšľam kde je problém. Je problém, že moderátormi v našich televíziách sú obvykle mladí ľudia vo veku približne od 25 do 35 rokov? Sú títo mladí ľudia pripravení moderovať a v diskusii čeliť takým ťažkým kalibrom ako je náš premiér, minister vnútra, Ján Čarnogurský, či donedávna Ján Slota, alebo dávnejšie Vladimír Mečiar? Osobne si veľmi vážim dnešných mladých ľudí. Sú oveľa šikovnejší, vzdelanejší, priebojnejší, jazykovo zdatnejší, ako moja generácia (česť výnimkám). V tomto prípade ich však trochu ľutujem. Ktosi tam v tom anonymnom manažérskom televíznom pozadí ich hodil do jamy levovej, možno úmyselne, možno nie, ale určite nezodpovedne.

Pokiaľ viem, vo vyspelých štátoch vedú diskusie s vrcholnými politikmi v zrelom veku ostrieľaní moderátori, ktorí sa nedajú len tak ľahko zmanipulovať a trvajú na jasných odpovediach na jasne položené otázky. Nebudem spomínať moderátorské hviezdy v USA. Stačí sa pozrieť k susedom trebárs na moderovanie pani Jílkovej.

Budem optimista a chcem veriť, že aj v tomto sa situácia raz zlepší a tiež tu budeme mať špičkových moderátorov. Ťažšie sa mi už vyrovnáva so skutočnosťou, že sme (kto?) z mnohých mladých moderátorov – novinárov najprv urobili tzv. celebrity a až potom nasleduje čakanie na tú profesionálnu úroveň. Čo je mimochodom dobrá téma na jeden samostatný článok.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?