Právny štát, či cirkus Humberto?

Autor: Ján Juhás | 14.3.2014 o 13:53 | (upravené 14.3.2014 o 14:12) Karma článku: 15,96 | Prečítané:  660x

Publicista Juraj Hrabko v SME 13. 3. 2014 (http://komentare.sme.sk/c/7133362/istota-je-nevolit-premiera.html#ixzz2vvb9YpKa) okrem iného napísal: ... „Naopak, vopred sa dá tvrdiť, že každé prezidentské voľby, ktoré organizovala vláda vedená premiérom  Robertom  F., sú v rozpore s ústavou. V tom, že neumožňujú takzvanú voľbu poštou, hoci podľa ústavy ju umožniť musia. Zákonná podmienka, že voliči sa musia zdržiavať v deň voľby „na území SR", je v takom očividnom rozpore s ústavou, že ani takzvaný Macejkovej by nedokázal rozhodnúť inak".

 

V rozpore s ústavou je aj robiť volebnú kampaň skôr ako je stanovený termín zákonom. Takže ďalší rozpor s ústavou. Príkladov by sa našlo viac. Zaujímavé. Kto by mal vlastne dozerať na dodržiavanie ústavných zákonov? Ústavný súd, vláda, parlament, či nebodaj občania? Hm, asi občania, pretože tí ktorým to vyplýva z funkcie (predseda vlády, minister spravodlivosti, minister vnútra, šéf ústavného súdu, šéf najvyššieho súdu,...)  a ostatní právnici to zrejme nestíhajú. A že je tých ctených právnikov v našich štátnych inštitúciách neúrekom! A nie hocijakých! Veď vyhlásený právnik je predseda vlády, poslanci Hrušovský, Procházka, Lipšic, minister spravodlivosti Borec, ešte väčší borec Kaliňák, predseda Najvyššieho súdu a obľúbený ľudový zabávač Harabín, sudcovia ústavného súdu a ďalší.

Niet sporu o tom, že zákony je treba dodržiavať a ústavné o to viac. Akurát je otázka, že v akých prípadoch, prípadne o koho sa jedná. Ak ide napríklad o platy sudcov, tak tam sú sudcovia schopní súdiť sa so štátom, lebo boli diskriminovaní oproti svojim kolegom zo špecializovaného trestného súdu. Alebo ak si niekto dovolí uraziť česť Harabina, to sa porušenie zákona napráva veľmi rýchlo a nekompromisne.

Netreba viac príkladov. Len občanovi sa natíska otázka: Čo to za cirkus nám tu predvádzajú tí ktorých volíme a platíme?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?